Przebieg i powikłania torbieli pilonidalnej

Zwykle torbiel pilonidalna przez dłuższy czas nie daje nasilonych dolegliwości bólowych. Pacjent orientuje się, że ma torbiel pilonidalną dopiero gdy zauważy na bieliźnie ślady treści surowiczej lub ropy lub wyczuje zgrubienie w czasie kąpieli albo dojdzie do powikłań w postaci ropnia. Torbiel pilonidalna, która przebiega bezobjawowo jest zmianą w której otwarte pory skóry powodują wypływ treści i bakterii oraz swobodny dostęp powietrza. Nie dochodzi wiec do powstawania ropnia i zakażenia i może tak występować przez dłuższy czas (nawet miesiące czy lata) Dopiero zatkanie ujścia torbieli przez złuszczony naskórek wraz z potem, fragmenty bielizny lub zaniedbanie higieniczne (powodujące wzrost ilości bakteri w tej okolicy) powoduje powstanie ropnia (patrz powikłania) Istnieją doniesienia naukowe mówiące o występowaniu nowotworów skóry występujących w obrębie torbieli u pacjentów, którzy chorowali na tę chorobę przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Zakażenie wirusem HPV (Human Papilloma Virus) również może sprzyjać powstawaniu nowotworu.

   Do najczęstszych powikłań należy ropień w obrębie torbieli. Dochodzi do niego w skutek rozwoju bakterii beztlenowych w kanale torbieli. Sprzyja temu zamkniecie wejścia torbieli najczęściej przez złuszczony naskórek. Szybkie namnażanie kolonii bakteryjnych i brak ujścia powoduje powstawanie dużego, miękkiego, chełboczącego podczas badania guzka. Jedynym skuteczym sposobem leczenie ropnia jest jego nacięcie przez chirurga i założenie specjalnego sączka w celu łatwiejszej ewakuacji treści ropnej. Chirurg przepłukuje także powstała po nacięciu jamę. Czasem także niezbędne jest podanie antybiotyku. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu specjalnym „zimnym sprayem” (chlorkiem etylu). Więcej informacji na temat zakażeń bakteryjnych torbieli znajduje się w publikacji:

"Ocena spektrum mikrobiologicznego materiału pobranego z torbieli pilonidalnej u chorych z niepowikłaną chorobą" Dutkiewicz P, Ciesielski P, Gorajska M,

Tworzący się ropień na pośladku lewym

Tworzący się ropień na pośladku prawym


Nowotwór w obrębie torbieli – najczęściej są to raki płaskonabłonkowe. Występują zwykle dopiero po bardzo wielu latach nieleczonej choroby. Niezwlekanie z operacją torbieli i szybkie jej usunięcie uniemożliwia rozwinięcie się raka. Występuje bardzo rzadko, u około jednego pacjenta na tysiąc chorych.

Serwis torbielpilonidalna.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Przeznaczony jest dla pacjentów oraz lekarzy. Zezwala się na jego kopiowanie i rozpowszechnianie w celach edukacyjnych i informacyjnych z zachowaniem czytelnej informacji o pochodzeniu materiałów ze strony www.torbielpilonidalna.pl