Dbanie o ranę pooperacyjną

Opieka nad raną pooperacyjną polega na codziennej toalecie rany (czyli przemywaniu jej) środkami do przemywania ran pooperacyjnych. W chwili obecnej na rynku znajduje się bardzo dużo środków dezynfekujących dostępnych bez recepty w każdej aptece.

Warto przynajmniej raz dziennie zmienić opatrunek i przemyć ranę co powoduje zmniejszenie ilości bakterii na skórze, a tym samym zmniejsza szanse na zakażenie rany. Nie trzeba się bać uszkodzenia nici chirurgicznych. Są to wytrzymałe materiały i nawet przy silnym przecieraniu nie powinny się rozwiązać, ale należy być delikatnym, nie ma potrzeby mocnego, nadmiernego przecierania rany.

W aptekach można kupić bez recepty jednorazowe opatrunki: sterylnie zapakowane niewielkie kompresy z gazy (np. 5x5 cm) oraz opatrunki sterylne przymocowane na sterylnym plastrze o różnych wymiarach. Wystarczy więc przemyć skórę  i ranę oraz przykleić plaster z opatrunkiem. Jeżeli zachodzi taka konieczność (ubrudzenie opatrunku w czasie oddawania stolca lub odklejenie pod wpływem potu) można kolejny raz zmienić opatrunek.

Zmiana opatrunków

Ze względu na umiejscowienie choroby samodzielna zmiana opatrunku w tej lokalizacji jest trudna. Warto poprosić o pomoc bliską osobę. Przed zmianą opatrunku należy przygotować sobie niezbędne środki opatrunkowe:

  • Środek do przemywania ran,
  • Niewielkie kompresy z gazy (tzw. sterylne gaziki)
  • Jednorazowy opatrunek (lub sam plaster, który nakleimy na gazę).

Przemywamy gazikami ranę i jej okolicę. Następnie osuszamy gazikami skórę wokół rany (aby plaster mógł się dobrze przykleić). Przyklejamy plaster z opatrunkiem. Do zmiany opatrunku nie są wymagane rękawiczki sterylne, wystarczą medyczne rękawiczki jednorazowe niejałowe. Można także zmieniać opatrunki czystymi rękami (nie muszą to być sterylne warunki).

Kompresy z gazy

Kompresy i opatrunek

Kompresy, Opatrunek, Rękawiczki

Rana 10 dni po operacji po operacji torbieli pilonidalnej metodą Bascom II. Zwykle można już wtedy usunąć szwy chirurgiczne

Rana po 4 tygodniach typowe rany po operacji torbieli pilonidalnej metodą Bascom.

Rana po 3 tygodniach typowe rany po operacji torbieli pilonidalnej metodą Bascom.

Leki przeciwbólowe

W czasie pobytu w Szpitalu pacjenci otrzymują leki p/bólowe pod ścisłym nadzorem i według wskazań lekarskich. Najczęściej otrzymują je drogą dożylną (w kroplówkach) lub w zastrzykach. Następnie leki podaje się drogą doustną (w tabletkach). Dawkowanie jest uzależnione od rodzaje leku p/bólowego i nasilenia dolegliwości. Zwykle dobierane są takie leki aby pacjent miał zapewniony komfort p/bólowy przy braniu 2 tabletek dziennie (jedną rano i jedną wieczorem)

Serwis torbielpilonidalna.pl ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Przeznaczony jest dla pacjentów oraz lekarzy. Zezwala się na jego kopiowanie i rozpowszechnianie w celach edukacyjnych i informacyjnych z zachowaniem czytelnej informacji o pochodzeniu materiałów ze strony www.torbielpilonidalna.pl